Projekcja filmu pt.: „Pilecki”

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Auschwitz Memento 18.10.2017r. odbyła się projekcja filmu pt.: „Pilecki”. To fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości,poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku. WITOLD PILECKI (1901 – 1948) to jedna z bardziej fascynujących postaci w najnowszej historii Polski. Swoje życie poświęcił walce ze zbrodniczymi dyktaturami XX wieku – niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem. Brytyjski historyk prof. Michael Foot zaliczył go do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej. Losy Pileckiego dobitnie świadczą o jedności planów niemieckich i sowieckich okupantów w stosunku do elity polskiego społeczeństwa.

Film był niezwykle ciekawy, przybliżył postać rotmistrza Pileckiego i tragiczne wydarzenia z czasu II wojny światowej przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku.

Joanna Różańska-Tańska