Olimpiada Wiedzy o Turystyce

W dniu 8 stycznia 2020 roku w Olsztynie odbył się okręgowy VII etap Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Wzięło w nim udział 160 szkół z terenu całej Polski. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice : Aleksandra Radomska oraz Kornelia Wilkowska z klasy III Technikum Obsługi Turystycznej. Uczestnicy mieli odpowiedzieć na kilkadziesiąt pytań testowych oraz rozwiązać zadanie praktyczne , które polegało na opracowaniu programu imprezy i kalkulacji jej ceny.

Motywem przewodnim olimpiady była „Turystyka literacka i filmowa”. Ta forma turystyki kulturowej jest jedna z najlepiej rozwijających rodzajów turystyki na świecie. Polega ona na poznawaniu miejsc związanych z dziełami literackimi i filmowymi podążaniu śladami ich fikcyjnych i rzeczywistych bohaterów. Uczennice przygotowując się do olimpiady zapoznawały się z literaturą zawodową, piękną oraz literaturą faktu .Poznawały miejsca , obiekty nawiązujące do postaci i wydarzeń literackich. Wirtualnie podróżowały śladami wielkich twórców , gwiazd filmu , dzieł sztuki.

Zespół Szkół Powiatowych w Chorzelach już po raz trzeci bierze udział w olimpiadzie. Bez przesady można powiedzieć, że olimpiady przedmiotowe są bardzo ważnym elementem „wyławiania” uczniów zdolnych i mobilizują do intensywnego rozwoju możliwości poznawczych i twórczych młodzieży, niezależnie od miejsca ich zamieszkania, a więc także z małych miast i szkół. Dzięki nim uczniowie mają niepowtarzalną szansę, żeby nauczyć się znacznie więcej. Najlepsi uczniowie będą mieli możliwość walczyć w etapie centralnym olimpiady która wyłoni tytuł laureata VII Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Trzymamy kciuki za nasze uczennice. Powodzenia.

Patryk Szwejkowski