14 grudnia 12 uczniów ZSP z klas III Liceum Ogólnokształcącego z grupy rozszerzającej wiedzę o społeczeństwie wraz z opiekunem panem Adamem Brosch wzięli udział w zajęciach organizowanych przez wydział humanistyczny UWM z cyklu „czwartki z humanistyką”.
Zajęcia odbyłby się na Wydziale Humanistycznym UWM. Ich zadaniem było poszerzyć wiadomości i rozwinąć umiejętności uczniów z przedmiotów humanistycznych. Istotnym elementem była możliwość poznania środowiska akademickiego.
Zajęcia składały się z ośmiu wykładów przygotowanych przez poszczególne wydziały.
Wykłady rozpoczął wydział filologii germańskiej prezentując temat „Czym jest etyka komunikacji? Kilka uwag o posługiwaniu się językiem z perspektywy moralności”? Następny wykład przygotował wydział historii pt. Sztuka krojenia tortu – z historii dyplomacji”. Prowadząca zajęcia pani dr hab. Barbara Krysztopa-Czupryńska, przedstawiła w nim początki funkcjonowania dyplomacji do czasów starożytnych do kongresu wiedeńskiego. Dr hab. Bara NDiaye z wydziału stosunki międzynarodowe w kolejnym wykładzie pt. „Czwarta władza – w stosunkach międzynarodowych” przeanalizował znaczenie mediów w rozwoju i kształtowaniu relacji między podmiotami stosunków międzynarodowych. Bardzo ciekawy wykład zaprezentował wydział wojskoznawstwo pt. „Przysięga wojskowa w siłach zbrojnych jako element kształtowania lojalnej postawy żołnierza wobec państwa”. Został on poświęcony historii i znaczeniu przysięgi w polskich siłach zbrojnych od 1918 r. Wydział logopedii skoncentrował się na małych dzieciach prezentując wykład „Jak dziecko uczy się języka? Następny wykład przygotował wydział filologii angielskiej pt. „Jak to z dżinsem było – portki które zbudowały Amerykę” Prowadzący pan dr Mateusz Bogdanowicz zaprezentował w nim historię i znaczenie kultowych spodni dla rozwoju „amerykańskiego snu” w XIX i XX wieku. Historie postrzegania szczęścia w życiu człowieka od starożytności do czasów współczesnych zaprezentował dr Jacek Sobota z wydziału filozofia w wykładzie pt. „O szczęściu”. Ostatni wykład przygotował wydział lingwistyki w biznesie pt. „Rodzina Europa. Europejski związki rosyjskich władców”. Pani dr Barbara Kozak wykazała w nim, że władcy rosyjscy byli spokrewnieni na przełomie XIX i XX wieku z wszystkimi domami panującymi w Europie, a książę angielski Harry ma pełne prawo ubiegać się o tron Rosji jeśli zostałaby w tym kraju przywrócona monarchia.
Adam Brosch