Z wizytą na Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim

19 grudnia uczniowie ZSP z klasy II i III Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunem panem Adamem Brosch wzięli udział w zajęciach organizowanych przez wydział humanistyczny UWM z cyklu „czwartki z humanistyką”.

Zajęcia odbyłby się na Wydziale Humanistycznym UWM. Ich zadaniem było poszerzyć wiadomości i rozwinąć umiejętności uczniów z przedmiotów humanistycznych. Istotnym elementem była możliwość poznania środowiska akademickiego.

Zajęcia składały się z ośmiu wykładów przygotowanych przez poszczególne wydziały.

Wykłady rozpoczął wydział filologii polskiej prezentując temat „Poezja w piosence – od Tuwima do Osieckiej”? Dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka przedstawiła w nim wkład poezji w rozwój kultury polskiej. Następny wykład przygotował wydział dziennikarstwa i komunikacji społecznej pt. Czy to zdjęcie może kłamać? O roli obrazu w kreowaniu fake newsów. Prowadząca zajęcia pani dr Marta Więckiewicz-Archacka, przedstawiła w nim ważną rolę fake newsów służących do dezorientacji opinii publicznej. Dr hab. Anna Pytasz-Kołodziejczyk z wydziału historii w kolejnym wykładzie pt. „Polskie szkoły na Warmii w 90. rocznicę utworzenia” poruszyła rozwój szkolnictwa polskiego na Warmii po I wojnie światowej. Bardzo ciekawy wykład zaprezentował wydział filologii germańskiej pt. „Od Weihnachtsmarkt po krampusfest – czy Polacy, Niemcy i Austriacy świętują podobnie”. Przedstawiono w nim zwyczaje jarmarków bożonarodzeniowych. Wydział filologii angielskiej skoncentrował się na ukazaniu protestów czarnoskórych sportowców w USA. Studium porównawcze w prowadzeniu wojny teraz i w przyszłości przedstawił dr hab. Wiesław B. Łach w wykładzie „Pola bitew /wojny/ dziś i w przyszłości”. Ostatnie dwa wykłady przygotował wydział filologii rosyjskiej. W pierwszym pani dr Beata Jeglińska przedstawiła przepych i ceremoniał carskiego dworu w wykładzie zatytułowanym „Rządzić i olśniewać – rzecz o rosyjskich regaliach”. Ostatni wykład wygłoszony przez panią dr Iwonę Borys przedstawił historię rosyjsko – radzieckiej bajki ukazując słuchaczom, ze bajka rosyjska to nie tylko Masza i niedźwiedź ale również zapomniana już trochę klasyka w postaci Wilka i zająca.

Adam Brosch