WIGILIA SZKOLNA – „BOŻE NARODZENIE U BORYNY’

Bóg się rodzi, moc truchleje”

Franciszek Karpiński

WIGILIA SZKOLNA – „BOŻE NARODZENIE U BORYNY’

Piątek, 22 grudnia 2017 roku, był szczególnym dniem w życiu społeczności szkolnej Zespołu Szkół Powiatowych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach. Tego dnia miała miejsce uroczysta Wigilia, połączona z widowiskiem teatralno – muzycznym, będącym adaptacją sceniczną fragmentu powieści „Chłopi”, naszego znamienitego patrona.

Lekcje minęły bardzo szybko; wszyscy oczekiwali nie tylko wigilii klasowych, ale i głównej uroczystości – spotkania na hali sportowej, w czasie której młodzież szkolna, nauczyciele oraz zaproszeni goście mieli okazję wspólnie kolędować. W gronie zaproszonych gości byli między innymi: Starosta Powiatu Przasnyskiego – pan Zenon Szczepankowski, Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele – pani Beata Szczepankowska, Dziekan Dekanatu Chorzele – ksiądz Stanisław Dziękiewicz oraz pan Andrzej Burnos – członek Rady Miejskiej w Chorzelach. Zgromadzoną społeczność serdecznie powitał Dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych w Chorzelach – pan Krzysztof Milewski, który w imieniu swoim, jak i pani Wicedyrektor – Marleny Burczyńskiej – Chmielewskiej wyraził radość z tego spotkania, by następnie słowami: „(….) A teraz oddaję głos uczniom…”, zaprosić wszystkich do obejrzenia widowiska teatralno – muzycznego : „Boże Narodzenie u Boryny”.

Pierwszy punkt uroczystości – to przepiękna kolęda „Cicha noc”, grana w mistrzowski sposób na trąbce przez naszego ucznia, Miłosza Milewskiego. Zasłuchani goście, wprowadzeni w świąteczny nastrój przez młodego muzyka, powoli przenosili się w odległe czasy, do gospodarza, samego Macieja Boryny, aby poznać jego rodzinę i przypomnieć sobie zwyczaje bożonarodzeniowe. Barwnie o nich opowiadał narrator – Kacper Zabielski, przybliżając nam życie na wsi, ukazane przez Reymonta. Mówiąc, „…że u Borynów taki sam rwetes, krętanina i przygotowania miały się ku końcowi” dał kolegom sygnał do rozpoczęcia na scenie wieczerzy wigilijnej.

Uczniowie naszej szkoły, biorący udział w przedstawieniu, udowodnili, że potrafią sprostać zadaniu. Tymi wybitnymi uczniami, z różnych klas, wcielającymi się w role bohaterów powieści byli: Grzegorz Suchowiecki, Daria Rosińska, Urszula Zawistowska, Natalia Obrębska, Tomasz Wilga, Sebastian Chorążewicz, Przemysław Wierzbicki, Mikołaj Matusiak, Sławomir Zalewski, Katarzyna Pyśk, Kacper Zabielski i Grzegorz Berk – nasz kolejny, utalentowany muzyk. Tęskne tony skrzypiec towarzyszyły przedstawieniu przez cały czas jego trwania. Wykonawcy zachwycali nie tylko grą aktorską ale i strojami, nawiązującymi do ówczesnych czasów. Dla niektórych,  było to pierwsze spotkanie ze sceną, toteż wydawałoby się, że  trema nie pozwoli młodym aktorom na swobodne poruszanie się po deskach naszego małego teatru,  w świetle reflektorów…. Stało się jednak inaczej a ich gra, spotkała się z uznaniem publiczności. Swój podziw dla młodzieży okazała Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele – pani Beata Szczepankowska, podkreślając ich zaangażowanie w przedstawienie obyczajów, jakie miały miejsce na wsi, w ukazanie tradycji, która powoli odchodzi w zapomnienie. Pochwała, usłyszana od tak znamienitego gościa, który raczył zaszczycić nas swoją obecnością, bardzo pozytywnie wpłynęła na samopoczucie młodych aktorów, którzy nabrali wiary we własne siły i gotowi byli do nowych, artystycznych wyzwań.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się również wystrój sceny, do złudzenia przypominający podwórko oraz  izbę w wiejskiej chacie Boryny. Dekoracją sceny, przygotowaniem niezbędnych rekwizytów, zajmowały się panie: Ewa Sabina Nowotczyńska i Alina Morawska. Całość prezentowała się bardzo realistycznie,  toteż niemal każdy z nas odnosił wrażenie, iż jest nie tylko obserwatorem ale i uczestnikiem wydarzeń opisywanych przez narratora. Po zakończeniu występów artystycznych, przyszedł czas na zabranie głosu przez Dyrekcję szkoły oraz zaproszonych, szacownych gości. Zarówno pan Zenon Szczepankowski –  Starosta Powiatu Przasnyskiego, jak i pani Beata Szczepankowska – Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele, po obejrzeniu spektaklu, podkreślali  szacunek dla tradycji, o którą należy dbać, aby przetrwała. W tym samym tonie wypowiadali się pozostali goście, a mianowicie: pan Andrzej Burnos oraz ksiądz Stanisław Dziękiewicz.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia stało się spotkanie wigilijne, podczas którego dzielono się opłatkiem, składano życzenia, jak również spożywano potrawy, przygotowane przez naszych uczniów pod czujnym okiem pana Patryka Szwejkowskiego i pani Moniki Kłodowskiej. Uczestnicy tego spotkania, nawet po opuszczeniu sali, nucili kolędy: „Cichą noc” czy też „Bóg się rodzi”…  Nie mogło być inaczej, ponieważ oprawą muzyczną zajmował się pan Krzysztof Drężek.

Szkolna Wigilia to czas, kiedy szczególnie czujemy, że przynależymy do naszej społeczności, że integrujemy się ze swoimi kolegami, koleżankami oraz kadrą pedagogiczną…

A przed spotkaniem w gronie rodzinnym…? Powtórzmy za A. Szydłowską- Szczecińską:

„Jest taka Gwiazda

tylko jedna

– jedna jedyna-

co radosnym mrugnięciem

Wigilię zaczyna.

A kiedy wreszcie

ta gwiazdka

uśmiechnie się wesoło –

zapalimy świeczki

na choince.

Zasiądziemy

do wspólnego stołu!”

Lucyna Sobiecka – Proszek