TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

W tym roku szkolnym ogólnopolska akcja Tydzień Zakazanych Książek odbyła się w dniach 21.09 – 26.09.2020. Tydzień Zakazanych Książek to coroczne wydarzenie przypominające o tym, jaką wartością jest wolność czytania. Zwykle odbywa się w ostatnim tygodniu września I zwraca uwagę na obecne I historyczne próby cenzurowania książek w bibliotekach I szkołach. Skupia społeczność związaną z czytelnictwem – bibliotekarzy, księgarzy, wydawców, dziennikarzy I nauczycieli- we wspólnym poparciu dla wolności poszukiwania I wyrażania pomysłów, nawet tych które są niekonwencjonalne lub niepopularne.

Tydzień Zakazanych Książek został zainaugurowany w latach 80-tych XX wieku, w czasach wzmożonych wyzwań, zorganizowanych protestów oraz sprawy Sądu Najwyższego Island trees School District przeciwko Pico (1982), który orzekł, że urzędnicy szkolni nie mogą zakazać książek w bibliotekach tylko z powodu zawartości.

W tym roku szkolnym Biblioteka Zespołu Szkół Powiatowych w Chorzelach włączyła się w obchody Tygodnia Zakazanych Książek. Przygotowałam wystawkę książek, które znajdują się w szkolnej bibliotece I były kiedyś z jakiegoś powodu na “indeksie ksiąg zakazanych”. Na wystawce znalazły się min. następujące książki: “Cierpienia młodego Wertera” J. W. Goethego, “Zniewolony umysł” Czesława Miłosza, “Imię róży” Umberto Eco, “Inny świat” Gustawa Herlinga – Grudzińskiego, “Dekameron” G. Boccaccio, “Rok 1984” George’a Orwella, “Władca much” Williama Goldinga. Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, dlaczego czytanie tych książek było zakazane, zapraszam do biblioteki do 03.10.2020r.

Joanna Różańska-Tańska