PORADY SZKOLNEGO PEDAGOGA NA CZAS PANDEMII

Drodzy Rodzice!
Mija kolejny dzień od zamknięcia szkół. Nikt z nas nie był przygotowany na sytuację, w której obecnie się znaleźliśmy. Biorąc pod uwagę fakt, iż jest ona nietypowa i trudna dla nas wszystkich chciałabym zwrócić Państwa uwagę na kilka rzeczy i jednocześnie prosić o pomoc i współpracę.
Myślę, że obecny czas to takie „zatrzymanie się na chwilę”, zastanowienie się nad pewnymi sprawami, relacjami i przewartościowanie niektórych rzeczy.

Dla nas nauczycieli i pedagogów sprawą zasadniczą jest taka organizacja zdalnego nauczania, aby Państwa dzieci jak najmniej odczuły edukacyjne skutki epidemii koronawirusa. 

Z tego też względu zwracam się z prośbą o uwzględnienie w codziennym, rodzinnym rozkładzie dnia następujących elementów:
– czasu na pracę i naukę;
– czasu na odpoczynek ( w tym aktywność fizyczną);
– zdrowych i pełnowartościowych posiłków ( w tym ich wspólnego przygotowania);
– domowych obowiązków, takich jak : sprzątanie, opieka nad młodszym rodzeństwem, domowymi zwierzakami,
– higieny ( tak ważnej zwłaszcza teraz!!!!)
– wspólnych i indywidualnych sposobów spędzania wolnego czasu;
– innych (indywidualnych) kwestii ważnych z punktu widzenia każdej rodziny.
Nie zapominajcie również Państwo o emocjonalnych potrzebach Waszych dzieci, którym ciężko jest zrozumieć zaistniałą sytuację. Rozmawiajcie, tłumaczcie , poświęcajcie im swoją uwagę, a przede wszystkim czas. Poprzez swoją postawę i zachowanie uczcie proszę odpowiedzialnego podejścia , stosując dla wspólnego dobra i bezpieczeństwa zasadę „ZOSTAŃ W DOMU!!!”
Zważywszy na fakt, iż nauka odbywa się on-line prosiłabym żebyście Państwo mieli świadomość, że ten czas powinien być podporządkowany właśnie celom edukacyjnym. Proszę sprawdzajcie czy i jak dzieci się uczą. Jeszcze bardziej niż zwykle monitorujcie dzienną aktywność swoich pociech w sieci.

Serdecznie pozdrawiam i życzę Państwu zdrowia i siły na ten nadchodzący czas.

Justyna Berk – Burnos – pedagog szkolny