Galeria 442

„Gdzie jest nasze Betlejem?”

Jak co roku, magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia udzielił się również społeczności Zespołu Szkół Powiatowych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach. Podniosła atmosfera uroczystości, odbywającej się 21 grudnia 2018 roku nie ominęła też gości, wśród których byli: Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele – pani Beata Szczepankowska,

Wicestarosta Powiatu Przasnyskiego –  pan Waldemar Trochimiuk, Radni Rady Powiatu Przasnyskiego – panowie: Wojciech Piórkowski i Krzysztof Nieliwodzki, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce – Pani Iwona Murawska, Panie: Jolanta Przybyłek, Małgorzata Cichowska i Iwona Pelak oraz Pan Tomasz Piasecki – przedstawiciele Rady Rodziców Zespołu Szkół Powiatowych w Chorzelach a także nasi emerytowani nauczyciele –  Pani Adela Kołodziejczyk i Pan Wiesław Sajdych.

Szkolna wigilia, opłatek, kolędy poruszyły najczulsze struny w sercach pedagogów i uczniów, toteż wszyscy z zaciekawieniem spoglądali na scenę. A było co podziwiać, bowiem przedstawiała ona mieszkanie przeciętnej polskiej rodziny. Liczne rekwizyty jeszcze bardziej potęgowały to wrażenie. Z pewnością, zgromadzeni goście, grono pedagogiczne i społeczność uczniowska zadawali sobie pytanie:  Czym zaskoczą nas organizatorzy i wykonawcy tegorocznego przedstawienia? Trwające rozmyślania, domysły, przypuszczenia – przerwał Dyrektor naszej placówki – pan Krzysztof Milewski, który serdecznie powitał obecnych.

W swoim przemówieniu wspominał o tym, że czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia winien każdego z nas skłonić do refleksji nad własnym życiem, nad koniecznością pojednania  się z drugim człowiekiem. Dyrektor podkreślał jednocześnie konieczność udzielenia pomocy, tym którzy będą  potrzebowali  naszego wsparcia. Życzył wszystkim zebranym, aby w czasie Świąt nie zabrakło im ciepła i rodzinnej atmosfery a wszystkie dni w roku były piękne. Swoje przemówienie zakończył prośbą o to, abyśmy uczynili najbliższe dni oazą spokoju. Wzruszające wystąpienie pana Dyrektora coraz bardziej przybliżało nas do tematyki  apelu, zanim to jednak nastąpiło, głos zabrali goście. Jako pierwszy wystąpił Wicestarosta Powiatu Przasnyskiego – pan Waldemar Trochimiuk, który dziękując za zaproszenie, życzył zebranym radosnych Świąt; podkreślając wagę słów ,,kocham Cię – mamo, tato , synu…’’ Z kolei pani Beata Szczepankowska – Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele, życzyła ,,(….) wszystkim zebranym spełnienia marzeń w Nowym Roku. Dziękując za udaną współpracę, wspominała o sukcesach szkoły. Zwróciła naszą uwagę na ich  ogromne znaczenie w rozsławianiu  naszej  małej  ojczyzny. Na ręce Dyrektora – pana Krzysztofa Milewskiego złożyła kosz słodyczy dla uczniów oraz niecodzienny dar – flagę, otrzymaną od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do magii wigilijnej nocy w swoim przemówieniu nawiązywała pani Iwona Murawska – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce. Zauważyła, że jest to czas refleksji , bo jak stwierdziła: ,,(…) Pozostaje ta noc w człowieku jakimś płaczem, wzruszeniem, łkaniem (…).’’

Jako ostatnia, głos zabrała pani Jolanta Przybyłek – Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, która życzyła wszystkim zadowolenia z życia, tym samym kończąc wystąpienia gości.

Powoli zbliżała się chwila, mająca odsłonić rąbka tajemnicy, o czym będzie opowiadać dzisiejsze przedstawienie…   Niecierpliwemu oczekiwaniu położył kres pan Dyrektor, który oddał głos uczniom… Aleksandra Jeziorek i Julia Jaguszewska wprowadziły zebranych w tematykę wydarzeń. Zauważyły, że dla jednych Święta Bożego Narodzenia to czas radości związanej z pojawieniem się na Ziemi małego Jezusa, to czas powrotu do początku naszej religii, to czas przypominania sobie o rzeczach istotnych i … najistotniejszych. Dla drugich – to czas odpoczynku od coraz szybszego rytmu dnia codziennego… Wszystkim –  Święta kojarzą się z szaleńczą pogonią za zakupami, prezentami …. Bywa jednak i tak, że w te dni ogarnia nas wielka rozpacz i strach przed samotnością ! Zaznaczyły, że wydarzenia ukazane na scenie przedstawione są z perspektywy przeciętnej polskiej rodziny,której  przedstawicielami na scenie byli… uczniowie naszej szkoły – reprezentujący różne klasy.  Przed oczami widzów rozegrała się nietypowa opowieść wigilijna…, nad której przygotowaniem  pracowali nauczyciele: p. Ewa Nowotczyńska, p. Alina Morawska, p. Marta Kawiecka, Monika Kłodowska oraz p. Krzysztof Drężek . Znakomita gra aktorska, urozmaicona ciekawą prezentacją zakończyła się głośnymi brawami. Nie bez znaczenia był również fakt, że ta opowieść kończyła się morałem, uświadamiającym każdemu z nas priorytety ludzkiej egzystencji: ,,Życie nie jest łatwą sztuką, ale czasami odrobina wiary w cuda czyni to życie o wiele bardziej znośnym’’.  Ta niezwykła wigilijna historia, jej przejmująca treść zachwyciły wszystkich zebranych a pan Krzysztof Milewski – Dyrektor naszej placówki z dumą podkreślił, że jesteśmy szkolną wspólnotą, co udowodnili aktorzy, będący uczniami wszystkich klas.

Z tematem przedstawienia wiązały się słowa przepięknej pastorałki pt. ,,Gdzie jest nasze Betlejem ?’’ w wykonaniu Aleksandry Jeziorek i Karoliny Proszek. Czy treść tego utworu wskaże nam drogę do własnego Betlejem?

Gdy w tej ziemi się narodzi wreszcie Pan,

może wtedy będzie domem ono nam,

domem zgody i miłości ,

domem prawdy i radości (…)

Może tutaj, między nami,

cud się stanie nad cudami.

Może Bóg wybierze wtedy

polski dom.’’

Czy nadal  będziemy zadawać sobie pytania?

„Gdzie to Dzieciątko?

 I czyje?

 I jakie?

 I do kogo podobne?”,

nie zdając sobie sprawy z tego, „Że jest tutaj, w kolebeczce, u nas”!!!

Lucyna Sobiecka – Proszek