Władysław Stanisław Reymont – pamiętamy…

Władysław Stanisław Reymont – pamiętamy…

100 lat temu, 13 listopada 1924 roku, Władysław Stanisław Reymont został ogłoszony laureatem Literackiej Nagrody Nobla za powieść "Chłopi".

Pisarz znajdował się wówczas u kresu życia i przyjął wiadomość o wyróżnieniu z goryczą. Schorowany, nie był w stanie samodzielnie odebrać nagrody na ceremonii w Sztokholmie. W jego imieniu dostał ją polski przedstawiciel dyplomatyczny w Szwecji, Alfred Wysocki.

Opinia publiczna skomentowała wiadomość o Nagrodzie Nobla zdecydowanie przychylniej. Jak powiadamiał swoich czytelników "Kurier Warszawski":

„To nie tylko berło literackie dla wielkiego artysty, to pokłon dla Polski i deklaracja, że najpiękniejsze perły w skarbach ludzkości noszą polskie nazwisko".

Władysław Stanisław Reymont, pierwszy noblista niepodległej Polski, patron naszej szkoły.

99 lat temu, 05 grudnia 1925 r. zmarł Wł. St. Reymont – jeden z najwybitniejszych pisarzy w dziejach polskiej literatury.

W czwartek 05 grudnia 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół Powiatowych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach wraz z p. Marleną B. Chmielewską – Burczyńską, p. Iwoną Szcześniak - Koczkodon, p. Edytą Kostrzewą i p. Krzysztofem Milewskim wzięli udział w oficjalnych obchodach 99. Rocznicy śmierci noblisty. Na cmentarzu Powązkowskim przy grobie Reymonta spotkali się przedstawiciele szkół imienia Reymonta z całej Polski oraz znane osoby ze świata kultury i polityki, m.in. Emilia Krakowska , Bożena Żelazowska  i Tadeusz Samborski – posłowie na Sejm RP, którzy w swoich wystąpieniach nawiązali do życia i twórczości pisarza. Po modlitwie pod przewodnictwem Kapelana Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nasz Reymont” -  księdza Stanisława Zarosy uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicz , oddając hołd Patronowi.

Dalsza część obchodów rocznicy śmierci pisarza odbyła się w Muzeum Niepodległości, w którym powitał nas p. dr Tadeusz Skoczek - dyrektor Muzeum. Następnie p.Wiesława Dłubak – Bełdycka wygłosiła ciekawą prelekcję na temat „ Warszawskie Ślady Wł. St. Reymonta”.

Dodatkową atrakcją było  zwiedzanie Muzeum Niepodległości i obejrzenie wystaw „Z Orłem Białym przez Wieki”, „Polonia Restituta” oraz „Kresy i Bezkresy”.

Obchody rocznicy śmierci Patrona, zwiedzanie Muzeum Niepodległości, to dzień, który zostanie na długo w naszej pamięci, zaszczepione w uczestnikach patriotyczne wartości pielęgnowane w domu rodzinnym, w szkole na pewno pozostaną w Naszych sercach na zawsze.

Organizatorami obchodów 99. rocznicy śmierci Władysława Stanisława Reymonta było Muzeum Niepodległości, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Nasz Reymont”, Ogólnopolski Klub Szkół Reymontowskich, Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole oraz posłowie na Sejm RP: Bożena Żelazowska i Tadeusz Samborski. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego –  p. Adama Struzika.