„Dwa tysiące lat temu przyszedł na świat Jezus Chrystus, Syn Boży, rodząc się w stajence betlejemskiej jako bezbronne Dziecię.” Takimi słowami rozpoczęło się spotkanie wigilijne społeczności szkolnej w ZSP w Chorzelach w piątek 20.12.2024 r. Zaraz po wigiliach klasowych, o godzinie 11.00 na hali sportowej pojawili się uczniowie oraz pracownicy szkoły, jak również zaproszeni goście.
Prowadzący część artystyczną uczniowie, oprócz nawiązania do tradycji religijnej, wspomnieli we wstępie o patronie szkoły, który dokładnie 100 lat temu został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla za powieść „Chłopi”. „Władysław Stanisław Reymont pozostaje symbolem literackiego dziedzictwa Polski i głosem tych, którzy żyli w rytmie natury oraz zmieniających się pór roku” - tak brzmiały słowa narratorów. „Jego powieść tętni życiem polskiej wsi, gdzie codzienność przenikała się z sacrum, a święta Bożego Narodzenia były czasem głębokiej refleksji i wspólnoty.” Prowadzący podkreślali siłę tradycji, cyklu życia i więzi z ziemią. Zwracali uwagę na to, że „Jubileusz Nagrody Nobla to nie tylko powód do dumy, ale także moment, by wśród zimowego krajobrazu i ciepła wigilijnego stołu na nowo poczuć niezwykły rytm świata, który Reymont opisał z tak wielką pasją.”
Młodzież, po tych słowach oddała głos Panu Dyrektorowi, Patrykowi Szwejkowskiemu, który przywitał przybyłych gości oraz również wspomniał o patronie, zaznaczając, że „Chłopi” to „literatura, która mówi o człowieku zakorzenionym w czasie i przestrzeni, ale jednocześnie przemawia uniwersalnym językiem do każdego z nas.” Pan Dyrektor złożył życzenia świąteczne. Następnie głos zabrali Pan Senator Krzysztof Bieńkowski, Przedstawiciel Organu Prowadzącego Pani Anna Obidzińska – Wójcik, Prezes Limes Banku Chorzele Pani Aleksandra Wiśnicka, Przedstawiciel Firmy IKEA Industry w Wielbarku Pan Stanisław Przybyłek oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Jolanta Opońska. Zaproszeni goście także życzyli wszystkim Zdrowych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Po przemówieniach gości, młodzież szkolna w nawiązaniu do Jubileuszu uhonorowania Nagrodą Nobla patrona szkoły, zaprezentowała spektakl „Boże Narodzenie u Boryny”. Aktorzy szkolni wcielili się w role Macieja Boryny, Jagny, Rocha czy Dominikowej. Widzowie mieli szansę przenieść się w wiek XIX, do chaty Macieja Boryny i wspólnie z jego najbliższymi przeżyć wieczerzę wigilijną. Zwyczaje sprzed ponad stu lat wcale nie różniły się tak bardzo od tych współczesnych. Rodzina przygotowywała się żwawo do obchodów Narodzin Dzieciątka Bożego: kobiety przyrządzały potrawy, dzieci tworzyły papierowe dekoracje. Gdy pojawiła się pierwsza Gwiazdka, dzielono się opłatkiem i poczynano wieczerzać.
Na koniec uroczystości nastąpiło wspólne kolędowanie. „Cicho się w izbie stało, ciepło, serdecznie, nabożnie i tak uroczyście, jakby między niemi leżało to święte Dzieciątko Jezus.
Ogromny a ciągle podsycany ogień wesoło trzaskał na kominie i rozświetlał całą izbę…” Takimi słowami zakończyli występ narratorzy, dołączając się jednocześnie do życzeń bożonarodzeniowych.
„Niech Boże Narodzenie będzie w naszych domach, w naszych szkołach, w zakładach pracy, wszędzie tam gdzie jest człowiek.”