Szanowni Rodzice

Chorzele, 20 listopada 2020r.

Szanowni Rodzice,

Aktualnie jesteśmy w dość trudnym okresie, który dla nas wszystkich jest nowym wyzwaniem. Ministerstwo Edukacji Narodowej w celu zapewnienia bezpiecznych warunków nauki Państwa dzieci zdecydowało o zdalnym nauczaniu, a jednocześnie podtrzymało realizację podstawy programowej wszystkich przedmiotów. To nakłada na nas – nauczycieli ogromną odpowiedzialność, aby zorganizować zdalne nauczanie w najbardziej dostępnej, a zarazem skutecznej formie. Nauczyciele wkładają ogromny trud oraz zaangażowanie w ten nowatorski system realizacji swoich obowiązków. Zdajemy sobie sprawę z tego, że i dla Państwa jako rodziców, a także dla naszych uczniów to również ogromne wyzwanie. Aby usprawnić komunikację między nauczycielami, a uczniami posługujemy się platformą Office 365, a w niej głównie aplikacjami: TEAMS,FORMS itd. Dzięki nim jest możliwość przesyłania zadań, komunikowanie się z nauczycielem oraz prowadzenie lekcji online.

W związku z powyższym, proszę Was abyście jako rodzice uświadomili własne dzieci, że bez względu na to, czy posługują się swoim imieniem i nazwiskiem, czy fikcyjną nazwą, ponoszą realną odpowiedzialność za swoje zachowanie. W Internecie nikt nie jest anonimowy i bezkarny. Dlatego kierujmy się manierami z życia rzeczywistego. Kultura osobista i szacunek wobec innych to podstawy poprawnego życia w społeczeństwie – także tym wirtualnym oraz rzeczywistym, gdy w grę wchodzi obsługa urządzeń mobilnych.

Ocena z zachowania w przestrzeni online również obowiązuje. Każdym działaniem uczeń tworzy opinię na swój temat. Oczywiście podczas zajęć online mogą władać dziećmi inne emocje. Na zachowanie może wpływać frustracja z panującej sytuacji, niedogodności sprzętowe albo brak umiejętności obsługi sprzętu lub programu. To nie oznacza to jednak przyzwolenia na nietaktowne czy wręcz agresywne zachowania albo wulgarne wypowiedzi. Traktujmy innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Pamiętajmy, że każdy uczeń ma wysłane hasło dostępu do platformy MS Teams, które aktualizuje w miarę potrzeb. Wg wytycznych, hasło powinno składać się z 8 znaków w tym: małych i wielkich liter, a także cyfr i symboli. W trakcie lekcji w wirtualnej klasie powinni przebywać wyłącznie zweryfikowani użytkownicy.

W żadnym przypadku uczeń nie podaje poufnego hasła dostępu koleżance lub koledze, aby uniknąć sytuacji podszywania się za inną osobę tzw. kradzieży tożsamości , która jest przestępstwem. W chwili kradzieży tożsamości, uczeń zmienia natychmiast hasło dostępu do programu i zgłasza zaistniałą sytuację wychowawcy klasy, który informuje o tym fakcie Dyrektora Szkoły.

Drodzy Rodzice, zachęcajcie dziecko do systematycznego uczenia się. Nagradzajcie za pilność, systematyczność i samodzielną naukę. Zwróćcie szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z Internetu. Bądźmy dla siebie tolerancyjni i wspierajmy się w tej niezwykle trudnej rzeczywistości.

Z poważaniem

Justyna Berk – Burnos

pedagog szkolny