Narodowe Czytanie 2019 3

Narodowe Czytanie 2019

07. 09. 2019 r. w całej Polsce pod patronatem pary prezydenckiej odbyło się Narodowe Czytanie nowel polskich. Zespół Szkół zaangażował się w akcję, której głównym organizatorem na terenie Chorzel była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Uczniowie klas pierwszych i drugich (Łukasz Przewodowski i Zuzanna Bugajska z Ia, Alicja Antosiak i Maria Mikołajewska z Ib, Wiktoria Chodup z Id, Julia Jaguszewska z IIa oraz Natalia Pelak i Antoni Tadra z IIs) zaprezentowali z podziałem na role „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej. Oprócz naszej szkoły w akcji udział wzięli:
• Przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1.im.Marszałka J. Piłsudskiego w Chorzelach
• Przedstawiciele Zespołu Szkół Powiatowych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach
• Przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach.
• Przedstawiciele Miasta i Gminy Chorzele
• Pracownicy -Ośrodka Upowszechniania Kultury w Chorzelach i Miejsko -Gminnej Biblioteki w Chorzelach.

Zostały przeczytane następujące nowele: ,,Katarynka” Bolesława Prusa , ,,Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, ,,Sawa”(z cyklu: Pamiątki Soplicy)Henryka Rzewuskiego, ,,Rozdzióbią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, ,,Orka” Władysława Stanisława Reymonta oraz ,,Dym” Marii Konopnickiej.

Ten dzień stał się świętem słowa, dzięki przywołaniu w pamięci ważnych tekstów literatury XIX-wiecznej, poruszającej istotne społeczno-polityczne problemy ówczesnych czasów, a także oddającej w sposób niezrównany uniwersalne cechy człowieka.

Niezmiernie cieszy fakt, że dzieci i młodzież zaangażowała się w czytanie nowel polskich.

Joanna Różańska-Tańska