Konkurs na opowiadanie inspirowane twórczością Olgi Tokarczuk

W listopadzie 2019 roku Olga Tokarczuk, wybitna polska pisarka, otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Fakt ten dla wszystkich stał się powodem do dumy.

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Powiatowych im. Wł. St. Reymonta zapragnęła uczcić to doniosłe wydarzenie rozpisując konkurs dla uczniów naszej szkoły na opowiadanie twórcze inspirowane utworem Olgi Tokarczuk pt.: “Szkocki miesiąc”.

Termin składania prac miał minąć 30 marca, niestety wybuch epidemii koronawirusa spowodował przesunięcie terminu na 30 kwietnia i wymusił rozstrzygnięcie konkursu online. Pięcioro uczniów naszej szkoły: Kinga Pietrzak (IIa), Kornelia Oleksik (Ia), Wiktoria Grabowska (Ia), Wiktoria Bączek (Ib) oraz Jakub Danelski (Ia) podjęło wyzwanie napisania utworu osnutego na podstawie wybranego elementu świata przedstawionego opowiadania Olgi Tokarczuk pt.: “Szkocki miesiąc”. Uczniowie stanęli przed niełatwym zadaniem, z którego wybrnęli wyśmienicie, pisząc niezwykle ciekawe i inspirujące teksty. Każdy z uczestników wymyślił swój niepowtarzalny sposób opracowania tematu, każda z prac jest wyjątkowa. Jednak zdecydowanie najbardziej interesującą pracą I doskonałą formalnie jest opowiadanie pt.: ”Jak zamieszkałem z muzyką dla moich uszu”? Jakuba Danelskiego z klasy Ia. Drugie miejsce zajęło opowiadanie pt.: “Niekończący się tydzień” Wiktorii Grabowskiej z klasy Ia. Oceny prac konkursowych dokonało jury w składzie: p. Lucyna Sobiecka – Proszek oraz Joanna Różańska-Tańska.

Jestem niezwykle wdzięczna uczniom za poniesiony trud, który włożyli w przygotowanie swoich tekstów, gratuluję zwycięzcom i mam nadzieję, iż wszystkie prace konkursowe będą dostępne dla czytelników. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone w trakcie zakończenia roku szkolnego.

Jeszcze raz dziękuję uczestnikom za udział w konkursie.

Joanna Różańska-Tańska