Drodzy Rodzice !!!

Frekwencja uczniów jest czynnikiem wpływającym na wyniki edukacyjne oraz jakość pracy szkoły. Regularne uczestniczenie w zajęciach szkolnych, punktualność, obowiązkowość, samodyscyplina to cechy, które są potrzebne każdemu uczniowi i które będą procentować w przyszłości. Musimy jednak przyznać, że absencja szkolna ciągle się powiększa. Duża procentowo nieobecność na zajęciach szkolnych jest zjawiskiem niemal powszechnym, występującym w placówkach różnych etapów edukacji. Nie znaczy to jednak, że możemy pozwolić sobie na jego akceptację.

Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm) w Polsce nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia. Obowiązek szkolny trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia. Jeżeli dziecko nie ma skończonych 18 lat, po ukończeniu szkoły podstawowej realizuje obowiązek nauki.

Przypominam rodzicom i opiekunom prawnym dzieci i młodzieży o wynikających z ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572) podstawowych obowiązkach Rodziców w zakresie spełnienia przez dzieci i młodzież obowiązku szkolnego i nauki:

dopełnieniu czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły,

– zapewnieniu regularnego uczęszczanie dziecka na zajęcia szkolne,

– zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających przygotowanie się do zajęć.

Niespełnianie obowiązku szkolnego bądź nauki podlega egzekucji w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w wyniku, którego nakładana jest grzywna. Przez niespełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca, na co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Grzywna nakładana może być wielokrotnie. Aktualnie jednorazowo grzywna nie może przekroczyć, dla osób fizycznych, kwoty 10 000 zł, a łączna kwota grzywien – 50 000 zł (art. 121 § 2 i § 3ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). Oznacza to, że na ustawowego przedstawiciela dziecka, tj. rodziców lub prawnych opiekunów, może być nałożona grzywna w celu przymuszenia do spełniania ciążącego na nim obowiązku posyłania dziecka do szkoły (art.20 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).

Od drugiego półrocza roku szkolnego 2020/2021 działa w naszej szkole dziennik elektroniczny Librus, proszę rodziców/prawnych opiekunów o systematyczne analizowanie absencji dziecka.

Wychowawcy klas, oraz pedagog szkolny również udzielają informacji na temat nieobecności ucznia w szkole.

Wspólne działania i wzajemne zaufanie pomogą uniknąć Nam niezręcznych i trudnych sytuacji w wychowaniu dzieci.

Pedagog szkolny

Justyna Berk – Burnos