Akcja Żonkile 1

Akcja Żonkile

>>> Plakat

19.04.1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie – jako wyraz sprzeciwu wobec ludobójstwa Żydów europejskich zainicjowanego i konsekwentnie przeprowadzonego przez nazistowskiego okupanta. Powstanie nie mające szans na powodzenie, powstanie mające na celu zwrócenie oczu świata na środkową Europę. Uratowało się zaledwie kilkudziesięciu bojowników, wśród nich ostatni przywódca powstania – Marek Edelman.

W wyniku działań III Rzeszy zginęło w czasie II wojny światowej ok. 6 mln. Żydów europejskich, 90% z 3,5 miliona Polaków narodowości żydowskiej, została zlikwidowana diaspora istniejąca od XIV wieku na ziemiach polskich.

Po wojnie Marek Edelman co roku 19.04 składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie wiązankę żółtych kwiatów. Współcześnie tę tradycję kontynuuje Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – rokrocznie organizując akcję Żonkile, by pielęgnować pamięć o powstaniu i wszystkich ofiarach Holokaustu. W tym roku szkolnym również nasza szkoła przystąpiła do udziału w akcji Żonkile. Nauczyciele języka polskiego i historii przeprowadzą lekcje w oparciu o materiały otrzymane od muzeum – filmu pt.: „Muranów – Dzielnica Północna” oraz kart pracy. Chcemy pielęgnować pamięć o bohaterach, którzy oddali życie w imię honoru i prawdy historycznej.

Joanna Różańska-Tańska